Pesto z medvědího česneku a různé variace
V dnešním článku se budeme zabývat v poslední době velmi rozšířenou bylinkou – Medvědí česnek.
Co to vlastně ten medvědí česnek je? Jak už bylo zmíněno, je to bylinka, dokonce je to jedna z prvních, ba dokonce možná první jarní bylinka, která vyrůstá na širokých pláních poblíž lesů a někdy také přímo v lesích.
A protože tato bylinka roste často a v hojných počtech na místech člověku téměř zapomenutých – tedy chráněných, rozmohl se nám tu malý nešvar, bylinky jako takové je najednou nedostatek. Lidé často tato pole medvědího česneku ve snaze utrhnout si také kousek pro sebe ignorují mnohá varování a i pod přísnou a vysokou pokutou devastují celé krásné kobercové porosty a přírodu s touto bylinkou spojenou.
Nejjednodušší je tedy si takovou bylinu vypěstovat sám nebo si ji koupit na jakémkoliv trhu, který je dnes již v každém městě!
Ale pojďme se věnovat také tomu, co s takovou bylinkou vlastně dělat! Možností je mnoho a už naše Pra-Pra-Pra – Babičky věděli jak s touto po česneku vonící bylině pečlivě naložit! Často se medvědí česnek přidává do špenátu (samozřejmě namísto česneku) nebo se z něho dělá špenát jako takový a také se z něj vytváří velmi známé pesto, které nemusí nutně být jen z bazalky, piniových oříšků a olivového oleje.
TIP: Přidejte si medvědí česnek do salátu, do dipu nebo do omáčky a polévky! Z medvědího česneku vytvoříte také skvělé bylinkové máslo, které se výborně hodí na bagety. Medvědí česnek mohou také děti, které už snáší „pevnou“ stravu, omáčky a například brambory a polévky (cca od 7 – 8 měsíce).
Klasické pesto z medvědího česneku
Klasické, vlastně jakékoliv pesto vytvoříte prakticky smícháním všech surovin v cuteru nebo pomocí tyčového mixéru. Vzniklá „hmota“ respektive pesto, je vhodné na bagety, jako dip nebo jako dochucovadlo polévek, polévkových krémů a omáček.
Zajímavost: Důležité je, že díky oleji a silicím (které se uvolní rozsekáním medvědího česneku nebo jiné vhodné bylinky) se pokrm zakonzervuje a vydrží v ledničce bezpečně i několik týdnů.
Ingredience na pesto z medvědího česneku:
- Medvědí česnek (překvapivě! :) … Ale můžete použít i jinou bylinku),
- Olej (vesměs je opravdu jedno jestli jde o olej olivový extra panenský nebo řepkový, ale vždy platí, že to musí být olej rostlinný a vyšší kvality),
- Hrubozrnná sůl (například naše Bavorská sůl),
- Oříšky (použijte jakékoliv dle chuti, doporučujeme použít vlašské, kešu nebo piniové – samozřejmě nesolené),
- Sýr (obecně platí, že musí jít o tvrdý a zrající sýr, použijte tedy nejlépe Parmezán nebo sýr „parmezánového typu“, Grana Padano nebo sýr Pecorino, pokud ale samozřejmě tento typ sýra nemáte rádi – nemusíte dávat žádný).
Přesný poměr výše uvedených surovin neexistuje, někdo má rád více sýra a někdo zase více oříšků, ale dominantní by měl být stále samotný medvědí česnek nebo jiná použitá bylinka.
TIP: Medvědí česnek se dá i zamrazit, ale dřív či později ztratí své typické česnekové aroma!
Nebojte se s pestem z medvědího česneku experimentovat!
Pesto z medvědího česneku se hodí téměř ke každému jídlu, hlavně ke steakům a dalším masným pokrmům a k pečivu. Použít jej můžete také k chipsům nebo krekrům.
Do pesta můžete přidat i (pražená) slunečnicová semínka nebo pistácie, mohou být solené – ale v tomto případě použijte méně hrubozrnné soli.
Pesto jako takové uchovávejte ve skleněné nádobce v chladu a zamezte co nejvíce přístupu světla. Nejlépe jej skladujte v chladničce.
TIP: V zimě nebo v období kdy medvědí česnek již není k sehnání, můžete použít i sušený, ale před zpracováním jej lehce navlhčete, aby se více rozvoněl (například rozprašovačem na květiny).
Fotogalerie medvědího česneku v přírodě
Na obrázku výše je divoký medvědí česnek.
Divoký medvědí česnek kobercovitě pokrývá značnou část lesa.